Největší moc má informace

06.10.2020

Jak se mohli nacisti dostat k moci ?
Kde se i v obyčejných lidech a jejich dětech vzala nenávist k Židům ?
Jak je možné, že lidé s takovým systémem souhlasili a vítali ho ?

Odpověď je nacistická propaganda. Propaganda je informace.
Informace - Myšlenka, má největší moc na planetě. Nejsou to peníze. Je to informace. Informace sdělují média. Kdo vlastní média, má moc. Má moc díky tomu, že může ovlivňovat myšlení celé společnosti.
Hitler to věděl. Věděl to ministr jeho propagandy Goebbels, Ví to Gates, ví to Babiš.

Hitler to bral velmi vážně a řídil se tím všude. Ve školách se děti učily, že Žid vlastně není člověk. To byla důležitá informace, bez ní by to nemohlo fungovat. Právě ve školách se pokládala semínka základů jeho informace, která pak mohla klíčit. Točili se filmy, které podporovali ať už přímo, nebo nepřímo nenávist k Židům. Židovské umění bylo ničeno, nebo vysvětlováno (informace) jako obscénní. Tisk byl přísně kontrolován. Kontrolováno bylo vše, co by mohlo vyvracet jeho informaci.

Lidé věří informaci. Té, která je jim ukazována tu "konzumují".
Proto tenkrát vítězilo "zlo". Proto se Hitler držel u moci tak dlouho. Díky tomu mohlo dojít k holocaustu a zemřeli miliony lidí během pár let.

Dnes máme média tvářící se svobodně, nezávisle. Nejsou. Patří například i premiéru Babišovi (nesrovnávám je), i když teď už možná nepřímo. Člověku, který je v čele státu. Má moc rozhodovat. Ví, že aby měl moc je třeba mít média pod kontrolou. Tak si je koupil. Jednoduché. A lidé teď konzumují jeho informaci.

Oproti minulosti je tu ale jeden rozdíl. Internet se sociálními sítěmi. I když na ně nadáváme, že jsou cenzurovány, a to jsou, je to něco, co nemají plně pod kontrolou. Máme možnost zjišťovat si různé informace a vybrat si, čemu budeme věřit. A pravda se v tom informačním chaosu najít dá.
Lidé bez sociálních sítích konzumují nejčastěji informaci strachu, případně nenávisti, beznaděje, viny, kterou slyší v televizi, a na jejímž základě jsou pak snadněji manipulovatelní. Jsou to informace jako například: "Je tu vir, po celém světě umírají lidé, chraňte sebe a své děti, buďte ohleduplní, noste roušku, nechte si udělat test, brzy bude vakcína".

Lidé ze sociálních sítí na takové lidi často nadávají, že jsou "ovce". Tím ale hrají právě jejich hru informace strachu, beznaděje, nenávisti. A to se jim hodí.
Jestli něco funguje, pak je to rozdělení společnosti na dva tábory. Nebo ještě lépe na několik táborů.
V dnešní době by nešlo ovládnout českou společnost násilím. To už máme za sebou, to už jsme se naučili a tudy cesta k našemu ovládání nevede.
Ta cesta vede přes strach. Cesta vede přes rozdělení společnosti, rozdělení lidí. Lidé se navzájem kontrolují (stejně jako za druhé s.v., komunismu ...), hádají se mezi sebou, to vše na základě strachu (mimochodem výborný model, to se musí nechat).

A ti, co nám tentokrát vložili myšlenku strachu ? Ti jsou hodní. Oni nám ukazují, že to s námi myslí dobře. Každá myšlenka, sdělení, je spíše klidné, starostlivé, abychom ji postupně v klidu vstřebali a přijali bez větších protestů. Žádné přímé sdělení jako: "Přikazujeme vám nosit roušky, jinak budete mít problémy !" Nebo "Je to naše rozhodnutí, se kterým většina lékařů, epidemiologů a odborníků nesouhlasí, ale my nařizujeme, a vy to musíte udělat !" Protože to bychom se mohli postavit na zadní.

Starostlivě, sofistikovaně sdělená informace i když postrádající smysl se nám konzumuje lépe než konspirační teorie, u které bychom museli složitě dohledávat pravdivost. Naštěstí tu máme volby, kde nám v médiích slibují plno myšlenek a informací, které se nám líbí, tak tu můžou v té rozhádané společnosti, která nutně potřebuje vládu, nastolit opět pořádek, klid a mír.


Olga Brabcova