Informace vs desinformace

14.10.2020

Věříme tomu, co je nám ukazováno, pravdu si nevyhledáváme, protože se nechceme dívat na to, co je nám nepříjemné. Nechceme si dobrovolně kazit svou iluzi o světě, který je nám předkládán. Nechceme si bortit domnělé jistoty a raději zůstáváme ve své komfortní zóně. Pokud je něco označeno za desinformaci, nebo konspirační teorii je to nesmysl, nad kterým z 90% mávneme rukou, dále se tím nezabýváme a věříme informacím, které nám jsou servírovány na zlatém podnose.

To je důvod, proč se tak velké procento lidí nechává ovlivnit politicko-mediální kampaní a díky tomu se například uchytilo i heslo: "Moje rouška chrání Tebe, Tvoje rouška chrání mě." Přitom je to nesmysl. Logicky by kampaň měla znít spíše:

"Tvoje imunita chrání tebe, moje imunita chrání mě".

"Moje rouška oslabuje mou imunitu, tvoje rouška oslabuje tvou".

Ale to by nikomu žádné peníze nepřineslo. Ani rozbroje mezi lidmi by nebyly a to se prostě nehodí do krámu určitým lidem.

Jsme v informační válce. V té jde o získání výhody, nebo převahy v oblasti řízení a využívání komunikačních a informačních kanálů.

A teď k věci: Ministr zdravotnictví Prymula si najal "bojovníky" na boj s "desinformacemi". Tento plán zahrnuje následující: Proti "dezinformacím" a "smyšleným příběhům" kolem pandemie koronaviru bude v Česku bojovat společnost Semantic Vision, která uzavřela smlouvu s ministerstvem zdravotnictví.

Já osobně toto "vyvracení desinformací" nazývám budoucí oficiální cenzurou.

Prymula na dotaz Deníku N, jak bude vyvracení dezinformací probíhat a proč si na to nevybrali speciální útvar z ministerstva vnitra, který se tím zabývá, odpověděl:

"Čelíme obrovskému náporu dezinformací, chceme použít profesionální společnost, která se tím zabývá, protože problematika je specifičtější než ta, která je kryta ministerstvem vnitra. Veřejným prostorem opravdu putuje spousta informací, které ohrožují systém."

Čí systém ?

Co když "desinformační" není nic a existuje pouze názor, úhel pohledu ?

Proč by zrovna úhel pohledu p. Prymuly měl být ten "správný" a "pravdivý" ?

Proč by měl jeho názor být svatý a názory lékařů a odborníků smeteny ze stolu ?

A jak vlastně tito "bojovníci s desinformacemi" budou bojovat ? Bude to vypadat tak, že, pokud informace nebude korespondovat s úhlem pohledu určitých lidí, bude následně cenzurována pod záminkou toho nejlepšího pro občany ?

"CENZURA JE ODPRADÁVNA RODNOU SESTROU KAŽDÉ DIKTATURY"